Загальна інформація про кафедру

Кафедра фармацевтичної хімії є однією із найстарших кафедр Національного фармацевтичного університету, що була заснована при Харківському фармацевтичному інституті ще у 1921 році.

Протягом усього часу існування її завідувачами були такі видатні вчені, як Микола Овксентійович Валяшко, Микола Петрович Красовський, Василь Іванович Близнюков, Олексій Кіндратович Сухомлінов, Віра Петрівна Штучна, Ілларіон Трохимович Депешко та Петро Овксентійович Безуглий та інші.

З 2010 кафедру очолює доктор фармацевтичних наук, професор Георгіянц Вікторія Акопівна – академік Академії наук вищої освіти України, Заслужений діяч науки і техніки.

На сьогоднішній день педагогічний склад кафедри складає 17 співробітників (5 докторів наук, професори; 9 кандидатів наук, доцентів; 3 кандидати наук, асистенти). Усі співробітники кафедри плідно працюють для забезпечення здобувачів вищої освіти якісними та цікавими матеріалами лекційних, семінарських та практичних занять.

На кафедрі фармацевтичної хімії викладаються такі освітні компоненти:

  • Фармацевтична хімія (обов’язкова освітня компонента)
  • Розробка і валідація методик контролю якості лікарських засобів (обов’язкова освітня компонента)
  • Сучасний стан наукових знань спеціальності «Фармація» (обов’язкова освітня компонента)
  • Виробнича практика з фармацевтичної хімії (обов’язкова освітня компонента)
  • Хроматографічні методи досліджень (вибіркова освітня компонента)
  • Фармацевтична броматологія (вибіркова освітня компонента)
  • Стандартизація лікарських засобів (вибіркова освітня компонента)
  • Основи фармацевтичної стандартизації (вибіркова освітня компонента)
  • Броматологія (вибіркова освітня компонента)
  • Хроматографічні методи аналізу (вибіркова освітня компонента)
  • Розробка та валідація методик контролю якості активних фармацевтичних інгредієнтів та лікарських засобів (вибіркова освітня компонента)
  • Аналіз біотехнологічної продукції (вибіркова освітня компонента)
  • Фармацевтичний аналіз (вибіркова освітня компонента)

Колектив кафедри приймає активну участь у забезпеченні учбового процесу навчально-методичною літературою українською, а також російською та англійською (для іноземних студентів) мовами. За час існування кафедри було розроблено і видано понад 2 підручники «Фармацевтична хімія» (українською та російською). Українське видання у 2018 році було нагороджено премією «Краще видання року» за версією АН вищої освіти. Крім того друком вийшло 10 навчальних посібників: «Фармацевтичний аналіз» (українською, англійською та російською мовами), «Фармацевтична хімія» (українською та російською мовами), «Фармацевтична хімія. Аналіз препаратів біотехнологічного виробництва», «Pharmaceutical chemistry. Lectures for english-speaking students», «Фармацевтична броматологія» (українською, російською та англійською мовами), «Збірник тестів з фармацевтичної хімії», а також численні методичні рекомендації, робочі зошити для практичних, семінарських занять та самостійної роботи здобувачів вищої освіти.

На кафедрі активно проводиться наукова робота:

  • Напрями наукових досліджень кафедри спрямовані на молекулярне моделювання та цілеспрямований пошук протисудомних лікарських засобів; обґрунтування параметрів стандартизації, розробку та валідацію методик контролю якості лікарських засобів промислового та аптечного виробництва синтетичного та природного походження.
  • Співробітники кафедри приймали участь у розробці 21 лікарського препарату різної фармакологічної дії.
  • За весь час існування, кафедра фармацевтичної хімії підготувала більше 200 докторських та кандидатських дисертацій.
  • На кафедрі діє студентське наукове товариство, де студенти мають можливість проводити власні науково-практичні дослідження, та вдосконалювати свої теоретичні знання на практиці. Участь у СНТ служить студентам експериментальною базою для підготовки дипломних робіт, допомагає у розвитку персональних гнучких навичок (soft skills) та дає досвід публічних виступів на конференціях. Робота в СНТ стала першим кроком на шляху наукових досліджень для багатьох видатних осіб в історії Національного фармацевтичного університету.
  • Наукові здобутки та досягнення щорічно презентуються на конференціях всеукраїнського та міжнародного рівня.

Кафедра фармацевтичної хімії приймає активну участь у профорієнтаційній діяльності, беручи участь у виїзних заходах для молоді, а також радо запрошує до себе відвідувачів різного віку.

У 2021 році кафедра фармацевтичної хімії стала абсолютним переможцем у рейтинговому оцінюванні за 2020-2021 н.р. серед усіх кафедр університету та була відзначена нагородою НФаУ.